14996493_1360123920675718_412280585_n

Zakwaski VIVO to niezwykle cenne kultury bakterii zamknięte z starterowych fiolkach. Umożliwiają przygotowanie domowego jogurtu, kefiru, śmietany, twarogu bez zbędnych dodatków, konserwantów, barwników. Zakwaski nie zawierają glutenu, a zawarte bakterie nie są modyfikowane genetycznie.

Zrobienie domowego jogurtu jest niezwykle proste.

Do przygotowania jogurtu potrzebujesz jedynie mleka pasteryzowanego, które gotujesz i studzisz do temperatury 37-43 stopni Celsjusza. Jeśli nie posiadasz termometru kuchennego, odpowiednią temperaturę uzyskasz, gotując litr mleka. Następnie mieszasz litr zimnego mleka  z ciepłym i czekasz około trzech minut.

Wyjmujesz starter z lodówki i dolewasz ciepłego mleka do połowy fiolki. Później energicznie wstrząśnij, aż proszek się rozpuści. Następnie dodaj bakterie do naczynia z mlekiem i dokładnie wymieszaj.

Przygotowany jogurt możesz zostawić w garnku lub przelać do naczynia. Najważniejsze jest, żeby szczelnie zamknąć i owinąć ręcznikiem naczynie. Odstawić w ciepłe miejsce na około 10 godzin.

Teraz Twój JOGURT jest już gotowy. Możesz go przechowywać około tygodnia w lodówce. Używając około 100 ml gotowego jogurtu możesz zaszczepić kolejną porcje startera. Taką czynność możesz powtórzyć około 2-3 razy.

Przygotowanie jogurtu jest również możliwe przy użyciu mleka roślinnego.

Więcej szczegółów uzyskasz w naszym SKLEPIE ZE ZDROWĄ ŻYWNOŚCIĄ.

Zapraszamy do Zdrowej Przystani